OKUR SORULARINA YANITLARIM

311ANNENİZ DOĞUM BORÇLANMASI YAPAMAZ !..
SORU: Fuat Bey, Annem 1965 doğumlu olup, ticari işi nedeniyle 1998 tarihinde Bağ-Kur girişi, 2001 tarihinde çıkışı olmuştur. Tekrar 2013 tarihinden itibaren isteğe bağlı sigortalı olarak ödemelerini yapmaya devam etmektedir. 1998 tarihinde kız kardeşim dünyaya gelmiştir. Annem doğum borçlanması yapılabilir mi?
YANIT: Değerli Okurum, Annenizin, Bağ-Kur sigortalılığının başladığı tarihten sonra doğan kız kardeşiniz için doğum borçlanması hakkı var. Fakat doğum borçlanması, sonrası Annenizin 2 yıl süre ile Bağ-kur’a prim ödememesi şartı var.Yani burada Kadınlara getirilen Borçlanma hakkında ki amaç borçlanabileceği o iki yıllık süre içerisinde hiç bir primin ödenmemesi gerekiyor. Anneniz bu süre içinde Bağ-Kur sigortalısı olarak prim ödemiş. O nedenle Anneniz Doğum Borçlanması yapamaz.( Zaten ben de Emekli sandığı ve Bağ-Kur’lulara verilen Doğum borçlanması hakkını anlamış değilim.)
DAVA AÇABİLİRMİYİM ?
SORU: Fuat Bey,1972 doğumluyum. 1988 de sigortalı çalışmaya başladım.7270 günüm var. Ne zaman emekli olurum? Yaştan dolayı Dava açabilirmiyim ?
YANIT: Değerli Okurum, Sorunuzda da belirttiğiniz gibi 5450 günden fazla prim ödemeniz olduğundan, 51 yaşınızı dolduracağınız 2021 yılında emekli olabilirsiniz. Yaş şartının kalkması için, kimseye dava açamazsınız. Açsanız da netice elde edemezsiniz. Çünkü emekli olmak için 3 ncü bir şart olarak, 8 Eylül 1999’da yürürlüğe konan yasanın iptal edilmesi için, dava açılmış ve Anayasa mahkemesince zaten red edilmişti.Unutmaki senin durumunda olan Ülkemizde binlerce kişi var ve EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) adı altında bir gurup oluşturdular.Keşke siyasilerimiz mağduriyetinizi görse ve çözüm bulsalar.
KIDEM TAZMİNATI NASIL ALINIR ?
SORU: Fuat Bey, 14 Ağustos 1972 doğumluyum. 20 yıldır aynı şirkette çalışıyorum. SSK prim günüm ve sürem doldu. 4 sene yaşımı bekleyeceğim. 7000 günden fazla primim var. SGK’dan “kıdem tazminatı alabilir” yazımı aldım.Şirkete teslim ettim. Ancak resmi olarak bir işlem olmadı. Şirket eksi sermayede ve tazminatımla ilgili herhangi bir işlem yapılmadı. Çalışmaya devam ediyorum. Bordromda işleniyor.Kıdem yazsının bir süresi var mı? Resmi olarak göndermeli miyim? Bordrolu çalışmam yasal mı?
YANIT: Değerli Okurum, Aldığınız yazının süresi yok. Ancak kıdem tazminatı almak için, öncelikle işten ayrılmanız gerekiyor. İşten ayrılmadığınız sürece işveren kıdem tazminatı ödemez. Şirkete yazılı olarak başvurup, ibraz ettiğiniz yazıya istinaden kıdem tazminatınızın ödenmesini talep ederek, işten ayrılın. Kıdem tazminatınızı ödemezlerse, iş mahkemesine dava açıp, tazminatınızı faiziyle birlikte mahkeme kararıyla alabilirsiniz.
İKRAMİYEMİ ALABİLİRMİYİM ?
SORU: Fuat Bey, Devlet memuruyum. Birfiil yaklaşık 24 sene Devlete hizmetim var.Huzurum kalmadı. Kurumdan istifa ederek SSK’lı olarak çalıştığımda, 25 yılı doldurduğumda memuriyetten emekli olabilir miyim, kıdem tazminatı hakkım kaybolur mu?
YANIT: Değerli Okurum, Birleştirilen hizmet süreleri üzerinden aylık bağlananlara, Emekli Sandığına tabi hizmetinin kıdem tazminatına hak kazanma şartlarına uygun olarak sona ermiş olması şartıyla emekli ikramiyesi ödeniyor. Hizmet süreniz 15 yıldan fazla olduğundan, 1475 sayılı (eski) İş Kanununun 14. maddesinde belirtilen kıdem tazminatına hak kazanma şartlarını sağlamış durumdasınız.
İstifa dilekçenizde bu hususu belirterek memuriyetten ayrılıp, SSK kapsamında en fazla 1230 gün çalıştıktan sonra emeklilik talep etmeniz halinde, 2829 sayılı Kanun uyarınca birleştirilmiş hizmet süreleriniz üzerinden Emekli Sandığı statüsünden emekli olursunuz ve memuriyette geçen hizmet süreniz için emekli ikramiyesi alabilirsiniz.
YOK ÖYLE BİR ŞEY
SORU: Fuat Bey, 1981 doğumluyum. 1987’de, stajyer olarak SSK girişim yapıldı. İlk sigortalı işe başlama tarihim ise, 1998’dir. 2001 yılında askerliğimi yaptım. Bugün itibariyle SSK lı olarak 5235 günüm var. Yeni bir yasa çıkacak ve erken emekli olunabilecekmiş,Doğru mu ?
YANIT: Değerli Okurum, Staj sigortası emeklilik açsından sigorta başlangıcı sayılmıyor. Temmuz 1998 girişinizle emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi 5900 gün prim ödeme ve 57 yaş şartlarına tabisiniz. 665 gün daha prim ödeyerek, toplam priminizi 5900 güne tamamlamanız şartıyla, 57 yaşınızı dolduracağınız 11 Ocak 2038’de emekli olabilirsiniz. Maalesef erken emekli edecek bir yasa çalışması bulunmuyor.

“OKUR SORULARINA YANITLARIM” için 3 yorum

  1. I intended to compose you a bit of note in order to give thanks again for all the breathtaking concepts you’ve contributed at this time. It’s extremely generous of people like you in giving extensively all a few people could have distributed as an e-book in order to make some bucks for their own end, certainly considering that you might well have tried it in the event you wanted. Those tricks likewise worked to provide a great way to understand that the rest have the same zeal the same as my very own to understand whole lot more with respect to this problem. I think there are thousands of more pleasurable times up front for those who view your website.

  2. I precisely desired to say thanks again. I’m not certain the things I could possibly have accomplished in the absence of the advice contributed by you about my area. Certainly was a alarming case for me, but being able to see a expert approach you dealt with it forced me to cry for contentment. Extremely grateful for the advice and believe you are aware of a powerful job that you’re accomplishing educating many others all through a blog. I’m certain you’ve never come across all of us.

  3. Thanks for the useful information on credit repair on your web-site. The thing I would offer as advice to people will be to give up a mentality they will buy at this moment and pay back later. As being a society most people tend to repeat this for many factors. This includes family vacations, furniture, plus items we really want to have. However, you must separate a person’s wants from the needs. When you’re working to fix your credit score you really have to make some trade-offs. For example you possibly can shop online to economize or you can click on second hand suppliers instead of highly-priced department stores to get clothing.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.